onsdag 7 maj 2014

Reflektion: Matematikuppgifter i kontext i vardagen

Jag lärde mig mycket om matematik. Jag tycker att det var roligt och lärorikt att göra matematik av en berättelse. Jag tänker att det var kul och då förstår man mycket när vi skriver våran berättelse på tavlan och vi lösa den tillsammans. Efter då förstår man hur och vad har fel på berättelse eller på svaret.

Det var spännande och då man tvingen att tänka på en meteuppgift och hur man skriver en uppgift och, hur man löser den. Det var vara att vi kunde väl resonera oss fram till en lösning. Jag tror att min uppgift fungerade mycket bra och man få kunskaper under laborationerna. Jag är mycket nöjd. Jag tänker det fungerar mycket bra när man lösare andra uppgifter och man lär sig mycket som man vet inte.

Jag lärde mig först hur man kan använder bloggar sedan matematiks termer. Då är det kul att vi sitter tillsammans och lösare uppgifterna.

onsdag 30 april 2014

svar på frågor

En ny uppgift

Jag köpte en cykel som kostar 6500 kr. Jag vill köpa också en motorcykel som kostar 12000 kr. Jag har sparat 15420 kr. hur mycket pengar behöver jag för att köpa motorcykeln?

onsdag 23 april 2014

Matematik i vardagen


Farhad cyklar till  skolan på vardagar. Det tar 15 minuter en väg och han bränner 25 kalorier per minut?
Hur många kalorier för-bränner Farhad Mars till April under 30 skoldagar?

  






onsdag 2 april 2014

Uppgifter i kontext

Uppgift: Shan köpte 500 liter jordgubbar av en odlare för 22kr/liter. På torget sålde han dem för 32kr/liter. Hur stor blev hans förtjänt?

1 . Jag läser uppgiften noggrant.
2 . Jag stryker under viktig information

Shan köpte 500 liter jordgubbar av en odlare för 22kr/liter. På torget sålde han dem för 32kr/literHur stor blev hans förtjänt?

3 . Jag stryker under frågan.

SHAN köpte 500 liter jordgubbar av en odlare för 22kr/liter. På torget sålde han dem för 32kr/liter. Hur stor blev hans förtjänt?

4 . Jag använder multiplikation och subtraktion för att lösa uppgiften.

5 . Jag gör såhär:

500 . 22 = 11000
500 . 22 = 16000
16000 - 11000 = 5000


6. Svaret blir: Han förtjänst blir 5000

Reflektion

Jag tänker den var bra sätt för att jobba med eftersom man kan tillsammans lösa uppgifter och man lär sig mycket. Jag lärde mig hur man kan räkna procent 




Tack för ert jobb

onsdag 19 mars 2014

Matematikfiguer

Jag och Siriporn var i en grupp och vi skulle hitta geometriskafigurer. Från början var det svårt att hitta rätt namn men vi fick lära oss nya ord och figurer. Jag visste inte vad cirkel eller romb betyder på svenska men nu kan jag säga rätt namn. 






onsdag 12 mars 2014

ICA-Kvantum är billigast

I mattekursen har vi en uppgift att jämföra priserna på en matkasse inköpt i tre olika  matbutiker. Vår grupp valde affärerna Ica kvantum, Ica supermarket, Coop Björksgatan. Undersökningen gjordes i februari 2014. 








































Ica kvantum orange färg kostar 400 kr
Ica supermarket rosa färg kostar 560 kr
Coop Björksgatan blå färg kostar 510 kr 
Ica supermarket med 560 kr är dyraste matbutiker.

Matkassen innehöll vardagliga basvaror, varor såsom ris, mjölk, smör, kyckling osv. Varorna bestod av olika varumärken, men till störst del av Icas egna märke Ica Basic och Coops egna märke.På Coop björksgatan kostade matkassen 510 kr och på Ica Supermarket kostade den 560 kr.


Vilka orsaker kan ligga bakom de stora prisskillnaderna?

Några av orsakerna kan vara vilka mängder som butiken tar in av just de utvalda varorna. Det kan även bero på de olika varumärkena, exempelvis Coops egna, Icas egna osv, även placeringen av vald butik. Butikerna i stan tenderar att vara dyrare än affärerna som ligger en bit utanför , kanske spelar hyrorna in, dyrare hyror i stan - dyrare varor medans de affärer som ligger utanför kanske har lägre hyra och kan därför ha lite lägre priser.

Jag valde de där affärerna för ätt de har mycket populär.

Jag undersökte Willys södra hamn och min jämför priset blev 555.98 kr.

onsdag 5 mars 2014

Willys, Södra hamn




Matkasse

Vara
Varumärke
Mängd
Original Pris
Jämförelsepris

Ris
Basmati 2kg
2 Kg
51,90 kg/kr
51,90 kr
Olivolja
Extera virgine 2eta
2 litr
127,00 L/kr
127,00 kr
Pasta
Farfalle 500g
500 g
8,9 g/kr
8,90 kr
potatis
Svenska
1/5 Kg
7,90 kg/kr
11,85 kr
Ägg
Ekologiska
6 st
17,90 pkt/kr
17,90 kr
Mjölk
Mellan 1/5%
1litr
1 litr
9,35 L/kr
9,35 kr
Gurka
Spanien
2 st
18,00 st/kr
18,00 kr
Morötter

Sverige
200 g
7,90 kg/kr
1,58 kr
Vitlök


Miljömärkt eko100g
1 st
13,90 st/ kr
 13,90 kr
Kyckling
Bröstfiléer
2 kg
89,90 kg/kr
  89,90 kr
Salt
Halvasalt
500 g
16,90 g/kr
16,90 kr
Baguette
Dafgård
1 st
13,90 st/kr
13,90 kr
Ost
Gpana padano
1 kg
145,00 kg/kr
145,00 kr
Smör

Svensk smör 500g
1 pkt
29,90 pkt/kr
 29,90 kr
Summa




558,35 kr
555.98 kr


onsdag 19 februari 2014

Jämför mellan billigaste affärer

i dag skrev vi en lista av olika varor och det ska vi gå till valde affärer och hitta priset för att jämföra med andra affärer.
Det ska vi hitta billigaste mat affär. jag ska gå på Willys och hitta varors pris och sedan ska vi jämföra med mina klasskamrater, då hittar vi billigaste affären.

Några av varorna är ris, potatis, ost, vitlök med flera.


onsdag 12 februari 2014

Ett matematisk lexikon

Idag har vi repeterat matematiskt ordet som finns i mitt språk också. Vi tränade storlek, antal, tid, pris och ålder.
Vi har tränat om t.ex. tid: nu, som vi gör i presens och sedan som har två betyder som preteritum och nästa som vi jobba med nästa betyder. Samt tidigare som alla vet vad betyder.
jag lärde mig storhet som betyder (allting som vi kan mäta: massa, längd, fastighet samt arian) och enhet som betyder svar till storhet.
NU(الان)    SEDAN(‏بعد )  TIDIGARE(قبلا)

Storlek: iphone är mindre än htc 



blå boken är större än vitt boken








Lägg till bildtext
 Det finns tre person,  första som ligger i vänster sidan i bilden har två böcker och han som är i mellan har sex böcker och sista person har tre böcker.
Första person har mindre bok än de andra och andra person som sitter i mellan har mest än de andra.


onsdag 5 februari 2014

De fyra räknesättnen

I dag gjorde vi vår första laboration till. Jag var i Yonas grupp tillsammans med Fatemeh, Mahdi, Kobra, Doris och Latsoe. Vi skulle tillsammans gruppera kort med olika ord och symboler. 

Vi började med att dela in korten i olika högar. Vi hade olika siffror och symboler som skiljde dem åt på rätt sätt.  Det var bra och man kunde förstå vad ska man göra..Jag tänkte det var bra sätt för att man förstå namn och hur de fungerar.

De där symbolerna är lika samma som  finns i mitt land t.ex.  (+,-, %, och et.c ) men i mitt land de har bara en eller två namn inte mer däremot Sverige . Det är svårt att man skilja dem. Ibland kom man att blanda de där namnen .T.ex. i  mitt land på (division) vi säger bara (‏تقسیم ) men i Sverige man kallas med olika namn ( delar, dividera och et.c. )

Jag lärde mig många nya ord i dag, matematikord. Exempelvis lärde jag mig flera sätt att säga sak "addera" och "lägga ihop"  addera är ämnesspecifikt språk medan "lägga ihop" är mer vardagligt språk.
och jag visste inte att de där symboler, har olika namn och det var bra för mig för att om jag vet  inte,jag kan inte förstå skilja mellan de .

Ett förslag till er lärare är att jag tror det är bra att ni skriva alla symboler i en tablå som  häfte och kopiera och ger oss. Då behöver inte man alltid fråga om symboler när man har en häfte som finns allt där inne ihop.

 T.EX.

symbol= +
 namn= Addition, Addera, sammanräkning, lägga ihop, plus.

 3      +       3  =    6
term   +  term   =  summa